Odstranění bradavic, pih a výrůstků


Bradavice, pihy, fibromy, hemangiomy a jiné výrůstky

Každý člověk má na těle často mnoho různých bradavic, tmavých pih, pigmentových névů, fibromů, hemangiomů nebo jiných výrůstků. Některé z těchto projevů mohou být závažné, občas se mohou vyvinout až život ohrožující nádory. Proto je před  zákrokem nutné odborné vyšetření kožním lékařem. Podle určeného druhu výrůstku je pak navržen nejvhodnější způsob jeho odstranění a v případě nádoru i další léčebný postup.

Typy výrůstků na kůži

Piha- pod pojmem piha si každý může vybavit něco jiného. Obecně je piha tmavá svrnka na kůži různé velikosti a barvy od žlutohnědé až po černou. Může se jednat o pigmentovou skvrnu až po pigmentový nevus. . Na těle může být od narození nebo se vytvořit během života působením slunce. Piha obsahuje zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu). Některé pihy, pokud jsou na místě drážděné oblečením, brýlemi nebo jinými předměty se odstraňují ze zdravotního důvodu pouze chirurgicky skalpelem. Od dermatologa potřebujete písemné doporučení na chirurgii.

Fibrom- je nezhoubný kožní výrůstek, který se může vyskytovat na jakékoliv části těla. Nejčasteji je to v obličeji, v oblasti krku, podpaží, pod prsy, záda a třísla. Je buďto v barvě kůže nebo má zbytkový světle hnědý pigment, který nepřesahuje výrůstek. Jedná se o kosmetickou vadu a nejlépe se tyto výrůstky odstraňují CO2 laserem nebo kauterem (tepelná koagulační jehla).

Hemangiom- je nezhoubný nádor ze svazku cévek. Na kůži je vidět jako červená tečka různých velikostí. Nějčastěji se jedná o kosmetickou vadu. Menší hemangiomky lze odstranit kauterem (teplá koagulační jehla) a na větší používáme cévní laser (diodový nebo pulzní).

Bradavice virová- je to onemocnění virového typu. Je infekční a přenosné dotykem, krví. Nejčastěji se virové bradavice vyskytují na chodidlech a rukách. Výjimkou nejsou ani kolena, lokty a ojediněle i obličej. Nějčastěji se odstraňují tekutým dusíkem, který se musí opakovat do vymyzení bradavice. Pokud je nutné, kombinuje se dusík s kauterem nebo CO2 laserem. Ošetření dusíkem hradí pojišťovna. CO2 laser si pacient hradí penězi hotově.

Bradavice stařecká (seboroická veruka)- jedná se kosmetickou kožní změnu důsledkem stárnutí kůže a působením slunečního záření. Není virového původu a není infekční. Stařecké bradavice se mohou vytvořit i v mladém věku. Často svědí, odrolují se a vypadají neesteticky. Zbarvené jsou od žluté po černou barvu a vystupují nad povrch kůže. Odstranění je možné vě většině případů tekutým dusíkem  nebo CO2 lserem.

Jak probíhá odstranění výrůstků a bradavic

Odstranění výrůstků a bradavic je prováděno chirurgickým CO2 laserem.Podle množství odstraňovaných bradavic a výrůstků trvá ošetření 10-45 minut. Minimální bolestivost výkonu je zaručena podchlazením, větší bradavice a výrůstky se odstraňují v místním znecitlivění.

Po ošetření

Asi 1 týden po odstranění  výrůstků a bradavic není vhodné koupání (v bazénu, ve vaně) a pobyt v sauně, sprchování je možné. Po dobu 1 měsíce není vhodný pobyt na přímém slunci. Po ošetření je nutné používat ochranný faktor proti slunečnímu záření SPF 50+.

Jak probíhá odstranění hemangiomů

Odstranění hemangiomů na kůži je prováděno cévním laserem. Pracujeme s diodovým nebo pulzním laserem. Ošetření trvá 10-45 minut podle množství hemangiomů. Můžete cítit mírnou krátkou bolest při výkonu.

Po ošetření

V místě kde byl dříve hemngiom bude 2. den po ošetření stroupek, který se hojí 5-10 dní. Asi 1 týden po odstranění  hemangiomů není vhodné koupání (v bazénu, ve vaně) a pobyt v sauně, sprchování je možné. Po dobu 1 měsíce není vhodný pobyt na přímém slunci. Po ošetření je nutné používat ochranný faktor proti slunečnímu záření SPF 50+.


Jiné metody ošetření:

  • chirurgická excize (vyříznutí)
  • kryodestrukce (zmrazení)
  • elektrokoagulace
  • odstranění ostrou lžičkou

Poznámka
Při laserovém ošetření je v jednom sezení  možné odstranit maximálně 5-10 výrůstků podle jejich velikosti.

Různé typy útvarů na kůžiObjednejte se

Aktuality

tel.: 736 173 889

© Skinea | vyrobil INET-SERVIS.CZ |  

Laserové lékařské centrum - komplexní léčebná a kosmetiská péče o pokožku