žilky


Žilky, hemangiomy, oheň, metličky

Rozšířené žilky nacházíme v různých podobách po celém těle. Nejčastěji se neestetické červené rozšířené („popraskané“) žilky tvoří na tvářích, nose a na nohou  v oblasti zevní strany stehen a bérců (metličky).

1. rozšířené žilky v obličeji
Někdy jsou první známkou onemocnění zvané růžovka (rosacea) a působí pacientovi nemalé obtíže, mnohdy až bolestivost a tepavé pocity v oblasti rozšířených cévek na tvářích a nose. Tváře zůstávají po námaze či přechodu ze zimy do tepla dlouho rudé až fialové, jindy jde jen o mírné a plošné začervenání v obličeji (erytém), které se např. při námaze zvýrazní. Stav výrazně zhoršuje dlouhodobý pobyt na slunci.

2. červená „znaménka“ –  hemangiomy

Drobná vystouplá červená ložiska, někdy mnohočetná, která s věkem či vystavováním pokožky slunečnímu záření na těle přibývají.

3. oheň

Pacient se s tímto problémem již narodí. Může jít až o velké zarudlé cévnaté plochy, postihující např. polovinu obličeje (skvrna portského vína).

4. metličky

Drobné rozšířené cévky na nohou, souvisí s předzvěstí výskytu varixů nebo jsou již součástí rozvinutých varixů. Mohou vyvolávat pocity bolesti, tlaku a tíhy v dolních končetinách, některé jsou barevně velmi nápadné a ruší kosmeticky. Na jejich vzniku a také účinnosti léčby se podílí geneticky zděděná horší kvalita cévní stěny, hormonální změny, expozice slunečnímu záření, zvedání těžkých předmětů, dlouhodobé sezení či stání a obezit

 

Jak probíhá ošetření

Ošetření cévek provádíme IPL laserem nebo cévním diodovým vysokovýkonovým laserem. Laserová energie je pohlcena červeným krevním barvivem v cévkách, přeměnění se na teplo, cévku zataví a ta se po nějaké době vstřebá. Pacient ošetření vnímá jako štípnutí. U malých ložisek trvá ošetření jen několik minut, u větších ploch až 1 hodinu. Některá onemocnění cévek lze zcela odstranit, jiná významně zlepšit.

Po ošetření

Po ošetření dojde většinou k začervenání, které do druhého dne mizí, stroupky se tvoří ojediněle. V místě ošetření se může přechodně objevit  tmavší skvrnka nebo ploška, která časem mizí. Ošetření je někdy vhodné u rozsáhlejších projevů po 6-8 týdnech opakovat. Po ošetření nesmí být laserem ošetřovaná oblast minimálně 3 měsíce vystavena slunečnímu záření, zejména v obličeji je trvale nutné používat ochranný faktor proti slunečnímu záření SPF 50+. Nepříznivě působí časté střídání teplot (sauna), požívání alkoholu, kořeněných jídel a kouření cigaret. Po ošetření cévek na nohou je nutné dlouhodobé dodržování preventivních opatření, někdy je nutná kompresivní bandáž, jindy stačí podpůrné punčochy.

Jiné metody ošetření:Objednejte se

Aktuality

tel.: 736 173 889

© Skinea | vyrobil INET-SERVIS.CZ |  

Laserové lékařské centrum - komplexní léčebná a kosmetiská péče o pokožku