Odstranění žilek a cévek sklerotizací
Žilky – sklerotizace
Sklerotizace je injekční metoda k odstranění drobných křečových žilek (mikrovarixy či metličky) na dolních končetinách. Na jejich vzniku se podílí dědičnost, dlouhé stání a sezení, těhotenství, obezita a zvedání těžkých břemen. Nejčastěji jsou patrné na zevní straně stehen a bérců, někdy je provází bolestivost nebo otoky a pocity napětí v nohou. Často jsou spojeny s tvorbou křečových žil (varixů), při kterých dochází k poruchám funkce žilních chlopní, v tomto případě je efekt injekční sklerotizace nedostačující a je nutné, aby předcházela operační léčba.
Jak probíhá sklerotizace žilek
Při odstraňování žilek sklerotizací se speciální roztok injekcí vpraví do jednotlivých rozšířených žilek, kde způsobí jejich uzavření a postupné vymizení. Na místa vpichu se přiloží tlakový kompresivní tampon a provede se komprese (elastické obinadlo nebo kompresivní punčochy).
Po ošetření
Aby došlo k rovnoměrnému proudění krve, je vhodné po sklerotizaci rozšířených žilek 30 minut chodit, po následující 3 dny je nutná ve dne i v noci nepřetržitá komprese ošetřené končetiny, další 3 týdny je během dne nutná komprese končetiny přiložená hned po ránu na lůžku. Procento úspěšnosti záleží na pacientově spolupráci a důslednosti. Ošetření je možné vícekrát opakovat, jde o nejméně agresivní výkon na žilkách.
Jiné metody ošetření:
- diodový laser
- operační řešení